Banka Notlarınızı Nasıl Yükseltebilirsiniz ?

Son dönemlerde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan bankalarda kendi paylarına düşen olumsuz etkileri yaşamışlar, özellikle inşaat sektöründe büyük kayıplarla karşılaşmışlardır. Firmaların bankalara verdiği ihtiyaca göre düzenlenmiş bilançolar ve stopaj kesintilerinin getirdiği var olmayan yüksek kar tablolarına dayanarak oluşturulan kredi sistemi tamamen çökmüştür. Artık inşaat sektöründe, firmaların bankalarla ilişkilerinde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, bankalar firmalarda reel olmayan hiçbir veriye kolay kolay itibar etmeyecektir.

Kurumsal bir işleyişi hayata geçirememiş, gerçekçi bir analiz disiplini, akılcı ve isabetli bir finansal planı olmayan her firma banka ilişkilerinde zorlanacak veya yüksek maliyetli kredilere maruz kalacaktır.

Bunun çözümü inşaat firmalarının bankalarla ticari ilişkilerinin temelini, çoğunlukla proje bazlı kredilere dayandırmalarıdır. Firmalarının profesyonel bir proje yönetim sistemine sahip olması, işlerinin iş akış/tedarik planı ile yapılıyor olması, firmanın devam eden ve ihalesine iştirak edeceği işlerin gerçekçi maliyet bilgilerine sahip olması, bankaların bir firmada görmek isteyeceği en öncelikli özellikler olacaktır.

Bankalar firmalar hakkında kredi çalışması yaparken artık sadece bilanço ve ipotek değerleri ile değerlendirmemektedirler. Bankaların en önem verdikleri kriterlerin başında firmaların denetim ve planlama disiplinine sahip olmaları gelmektedir. Bu nedenle firmanızın devam eden veya yeni başlayacakları işlere ait, uygulanabilir bir iş planı, bu plana entegre satın alma planı ve yine bu plana entegre finansman planını tüm işleri birleştirerek bankaya sunması, özellikle proje bazlı kredilerin oluşmasında bankaların elini hatırı sayılır derecede güçlendirmektedir. Bu nedenle firmanızın örneğin dört ay sonra yaşayabileceği ödeme veya satın alma yığılmalarını çok önceden görüp buna göre şimdiden önlem düşünebilme kültürüne sahip olduğunun bankalar tarafından görülmesi ve bilinmesi, kredi notlarınızın artmasının en güçlü destekçisi olabilmektedir. Devam eden işlerinizin; iş planı-satın alma ve finansman planlarını birebirine entegre ederek bankalara sunmak, yapım süreci-tedarik planlaması -finansman akışı, kar ve zarar planlamalarını içeren kapsamlı bir çalışma yapılaması kredi çalışmaları için bir ihtiyaçtır.

Bu amaçla oluşturduğumuz profesyonel ekibimiz her zaman meslektaşlarımızın en büyük destek kuvveti olacaktır.

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Zaten bir hesabım var

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ