Kriz Fırsata Çevrilebilir

TÜRKİNŞA Genel Başkanı Servet ARSLAN:

 

Kriz Fırsata Çevrilebilir.

-Kamu ve Özel Sektör Arsa-Konut Üretmeli

-Mevcut Yasalar Yeterli, Tek Eksik Ortak İrade

 

Türkiye Resmi Taahhüt Müteahhitler İşveren Sendikası (TÜRKİNŞA) Genel Başkanı Servet Arslan, konutta azalan arzla birlikte, konut satış ve kiralama fiyatlarının %200’lere varan artışını değerlendirdi. Mevcut krizin fırsata çevrilebileceğini kaydeden Arslan “Çözüm, kamu ve özel sektörün arsa-konut üretiminden geçmektedir” dedi.

 

TÜRKİNŞA Genel Başkanı Arslan şunları söyledi:

Konut satış ve kiralama fiyatları %200’lere varan olağanüstü artışlar göstermiştir.

Çözüm, kamu ve özel sektörün arsa-konut üretiminden geçmektedir. Bir diğer yandan da kamunun elindeki arsa stokunu eritmesi gerekliliğidir.

Mevcut kanun ve kurumlar yeterli olsa da asıl ihtiyaç “ortak iradedir.”

Ortak iradeden kasıt, arsa üreticileri ile talebi karşılayan özel-resmi fark etmeksizin, tüm kurum ve kuruluşların müşterek hareket etmesidir.

Özellikle büyükşehirlerin merkezindeki eski ve İmar Kanunu’na aykırı yapıların derhal yıkılıp, yeniden yapımının önü açılmalıdır. Dönüştürülecek alanlarda iktidar/muhalefet belediyesi ayrımı yapmadan, mevcut eski yapı stoku acilen tespit edilmeli, gerekirse Mimarlar Odası ve/veya üniversitelerden katılım sağlanmalı, Kentsel Dönüşüm Yasası’ndan faydalanılmalı ve sisteme hızlıca dahil edilmelidir.  Mevcut Kentsel Dönüşüm Yasası ve deprem riski de göz önünde bulundurulduğunda, talep karşılamaya yönelik hızlıca bir çözüm bulunmuş olacaktır.

Böylece hem arsa üretimi kolaylaştırılacak hem de deprem riski olan şehirlerimizin ve içinde bulunan gecekondu bölgelerinin yeniden projelendirilmesiyle, depreme dayanıklı, modern yapılara erişim sağlanacaktır.

İlçe belediyelerinin öncelikle kentsel dönüşüm strateji planlarını hemen yapmaları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda bekleyen planlarla birlikte hızlıca onay almaları gerekmektedir. Kamu planlama yetkisinden kaynaklı arsa üretileceği gibi özel sektör de hızlı ve kaliteli arsa üretmiş olacaktır.

Bir kez daha diyoruz ki; şehir merkezlerindeki gecekondu bölgeleri bu yolla dönüştürülerek depreme dayanıklı modern konutlar üretilecek ve kriz fırsata çevrilmiş olacaktır.  Bunun için mevcut 6306 Sayılı Belediye Kanunu yeterlidir.

 

TÜRKİNŞA-Türkiye Resmi Taahhüt Müteahhitler İşveren Sendikası

Servet ARSLAN

Genel Başkan

 

Yorum yaz

Yazacağınız yorumlar kontrol edildikten sonra onaylanmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Zaten bir hesabım var

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ